WSPÓŁPRACA W ZWIĄZKACH I STOWARZYSZENIACH





Zdjęcie przedstawia logo Stowarzyszenia Metropolia Poznań



Stowarzyszenie Metropolia Poznań

Jest to stowarzyszenie gmin i powiatów Aglomeracji Poznańskiej, przez które należy rozumieć: Miasto Poznań, Powiat Poznański oraz Gminy: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem oraz Tarnowo Podgórne.

Celem stowarzyszenia jest wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz obrona wspólnych interesów członków stowarzyszenia, a w szczególności wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego Metropolii Poznań oraz współpracy gmin i powiatów w tym zakresie.

Ponadto od 16 marca 2015 r. Stowarzyszenie pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej w zakresie realizacji Zintegrowanych Instytucji Terytorialnych (ZIT) w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Poznania w ramach WRPO na lata 2014-2020.

Stowarzyszenie Metropolia Poznań oraz Miasto Poznań zapraszali do udziału w Projekcie „Wracamy na rynek pracy - aktywizacja zawodowa osób powracających lub wchodzących na rynek pracy po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem do lat 3”. W ramach projektu, wyłonionych zostało 90 kandydatek na Opiekuna Dziennego, które otrzymały kompleksowe wsparcie w procesie przygotowania do pełnienia funkcji dziennego opiekuna dzieci do lat 3 oraz przygotowania punktu opieki. Projekt przewidywał:

  • sfinansowanie 160 godzinnego kursu „Dzienny opiekun dziecka do lat 3”, dającego uprawnienia do wykonywania zawodu opiekunki wraz z refundacją kosztów dojazdu (za udział w szkoleniu każdej uczestniczce przysługiwało stypendium szkoleniowe);

  • realizację obligatoryjnych badań sanitarno-epidemiologicznych dopuszczających do wykonywania zawodu;

  • sfinansowanie zakupu wyposażenia niezbędnego do organizacji opieki nad dziećmi. W ramach projektu, finansowano koszty opieki nad dziećmi przez okres 12 miesięcy. Warunkiem było zadeklarowanie utrzymania punktu opieki przez 3 lata.

Warunkiem koniecznym otrzymania wsparcia było posiadanie statusu osoby bezrobotnej lub biernej zawodowo oraz utworzenie punktu opieki w jednej ze wskazanych gmin: Poznań, Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Tarnowo Podgórne, Skoki, Oborniki, Szamotuły, Śrem.

Ponadto, w grudniu 2021 r. odbyło się jedno spotkanie w sprawie Metropolitalnego Systemu Informacji Przestrzennej, który ma być wspólnym źródłem informacji przestrzennej dla terenu całej Metropolii Poznań (Poznań, Powiat, 4 dodatkowe gminy).

Składka członkowska za 2021 r.: 23.409,40

Dodatkowa składka w 2021 r.: 37.500,00 zł




Zdjęcie przedstawia logo Stowarzyszenia LGD Lider Zielonej Wielkopolski



Stowarzyszenie LGD Lider Zielonej Wielkopolski

Jest partnerstwem trójsektorowym, składającym się z przedstawicieli sektora publicznego, gospodarczego i społecznego oraz mieszkańców obszaru LGD. Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem osób fizycznych i osób prawnych, w tym jednostek samorządu terytorialnego, mającym na celu działanie na rzecz rozwoju obszarów wiejskich - działającym jako Lokalna Grupa Działania (LGD).

Stowarzyszenie działając na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, uwzględnia ochronę oraz promocję środowiska naturalnego, krajobrazu i zasobów historyczno-kulturowych, równość szans, rozwój turystyki oraz popularyzację i rozwój produkcji wyrobów regionalnych. Lokalna Grupa Działania skupia 13 gmin.

Z oferty LZW mogą korzystać zarówno organizacje pozarządowe, do których kierowane są środki w postaci grantów, jak i mieszkańcy i przedsiębiorcy. Dodatkowo, LZW w ramach projektów współpracy z innymi LGD, organizuje szkolenia, warsztaty (w tym w Gminie Mosina) oraz wyjazdy studyjne, które mają na celu zdobywanie dobrych praktyk. W ramach tej współpracy Gmina Mosina może korzystać m.in. z różnego rodzaju grantów.

W 2020 r. Stowarzyszenie Lider Zielonej Wielkopolski, przy współpracy z Stowarzyszeniem Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, realizował program „Działaj Lokalnie” finansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. W ramach programu Uczniowski Klub Sportowy Fighters Mosina składał wniosek na prowadzenie treningów Taekwondo Olimpijskiego dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Mosina.


Zdjęcie przedstawia torbę ekologiczną z napisem "Działaj Lokalnie".

W ramach działań LGD powstaje również projekt pn. „Budowa ścieżki rowerowej w ramach budowy ulicy Żeromskiego w Mosinie”. Zadanie zostało wybrane do finansowania w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji realizowanych w ramach naboru 2020/2021. Koszt całego przedsięwzięcia wynosi 215.791,00 zł.

Składka członkowska za 2021 r.: 32.661,00 zł





Zdjęcie przedstawia logo Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski

Jest jedną z największych regionalnych organizacji jednostek samorządu terytorialnego Rzeczypospolitej Polskiej. Działa od 1991 r. i obecnie skupia 109 gmin i 13 powiatów z terenu Wielkopolski. Członkami Stowarzyszenia są tak znaczne ośrodki miejskie jak Poznań, Kalisz, Konin, Piła i Ostrów Wielkopolski oraz kilkadziesiąt gmin wiejskich.

Stowarzyszenie działa na rzecz integracji poszczególnych szczebli samorządu terytorialnego. Stanowi forum wymiany doświadczeń i inicjatyw skierowanych na rozwój Wielkopolski.

Składka członkowska za 2021 r.: 5.533,04





Zdjęcie przedstawia logo Stowarzyszenia Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych

Stowarzyszenie Wielkopolski Ośrodek Kształcenia Studiów Samorządowych

Współpraca odbywa się od wielu lat, na różnych poziomach. Głównym celem WOKiSS jest wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz pomoc w podnoszeniu efektywności jednostek samorządu terytorialnego w realizacji zadań publicznych, w szczególności poprzez działania edukacyjno-doradcze oraz informacyjno-wydawnicze.


Składka członkowska za 2021 r.: 14.880,00

Koszty służby przygotowawczej: 1.536,00 zł


Klub Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej

To opiniotwórcze centrum informacji, platforma wymiany wiedzy oraz dobrych praktyk pomiędzy osobami związanymi z sektorem samorządowym. Gmina Mosina aktywnie korzysta z dostępu do wielu artykułów prasowych i bazy wiedzy, publikuje materiały dotyczące Gminy Mosina, w tym oferty inwestycyjne.

W 2020 r. w ramach pakietu błękitnego, gmina otrzymała możliwość m.in.:

  • dostępu do bieżących informacji z zakresu m.in. zmian prawa, przepisów, dostęp do dokumentów (ustawy, rozporządzenia - bieżąco aktualizowanych), informacji z zakresu edukacji, ochrony środowiska, programów itp;

  • publikacji informacji przesyłanych przez Samorząd w „Wiadomościach Klubowych”;

  • stworzenia Wizytówki Samorządu;

  • archiwizowania przesłanych informacji na podstronie samorządu;

  • publikacji ofert inwestycyjnych w zakładce „Zainwestuj w gminie”;

  • zamieszczania informacji w „Kalendarium” na głównej stronie Serwisu Samorządowego PAP;

  • Samorząd otrzymuje Codzienny Newsletter Informacyjny oraz Piątkowy Newsletter Klubowy, Newsletter Edukacyjny Serwisu Samorządowego.

Cena za pakiet błękitny: 2.460,00 zł




Zdjęcie przedstawia logo Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej



poznańska lokalna organizacja turystyczna

Gmina Mosina jest członkiem stowarzyszenia od 2002 r.

Głównym zadaniem stowarzyszenia jest promocja turystyczna aglomeracji poznańskiej. Ten cel realizujemy poprzez oferty naszych członków. Nasze działania są skierowane na rozpowszechnianie informacji oraz kontakt z mediami, przygotowanie publikacji, ale też szkolenia dla branży turystycznej i inne formy aktywności. Poniżej zamieszczamy wybór podejmowanych przez nas działań.


Składka członkowska za 2021 r.: 7.000,00 zł

Główne zadania i przedsięwzięcia zrealizowane z tą organizacją w 2021 r.:

Promocja podczas Targów Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon w Poznaniu w dniach 24-26.09.2021 r.

Na stoisku dystrybuowane były publikacje Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej oraz publikacje Gminy Mosina. Gości targów informowano o walorach turystycznych Gminy Mosina, m.in. o Muzeum Pałacu w Rogalinie, Mosińskiej Kolei Drezynowej, Dębach Rogalińskich, szlakach rowerowych, Wielkopolskim Parku Narodowym i Muzeum Przyrodniczym w Jeziorach. Stoisko ozdabiało zdjęcie Muzeum Pałacu w Rogalinie.

Cykl „Turystyczne PLOTki”

W 2020 r. z inicjatywy Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej rozpoczęto cykl artykułów pt. „Turystyczne PLOTki” prezentujący ofertę turystyczną aglomeracji poznańskiej (w tym Gminy Mosina). Artykuły przygotowywane przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną publikowane są w cyklu miesięcznym w informatorach samorządowych gmin członkowskich, Prasowej Powiatowej 17. oraz Naszym Głosie Poznańskim. Dotychczas ukazało się 25 części (12 w roku 2021) w łącznym nakładzie ponad 2.450.000 sztuk! Poszczególne artykuły były również publikowane na stronach internetowych gmin członkowskich Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, w tym na stronie i w mediach społecznościowych Gminy Mosina.

Udział w audycji „Poznań na weekend” w Radiu Emaus

Przedstawiciele Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej regularnie gościli na antenie Radia Emaus w cotygodniowej audycji „Poznań na weekend” prezentując turystyczne inspiracje weekendowe. W 2021 r. przygotowano i nagrano 47 audycji, spośród których wiele dotyczyło atrakcji z terenu Gminy Mosina.

Artykuły turystyczne w magazynie - „W zgodzie z Naturą”

Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna w 2021 r. przygotowała kilka artykułów do kwartalnika „W zgodzie z Naturą”, wydawanego przez Piekarnię Natura, w których promowano najciekawsze atrakcje turystyczne Poznania i okolic, w tym ofertę turystyczną Gminy Mosina.

Nowa publikacja „Atrakcje dla biznesu. Poznań i Wielkopolska”

W 2021 r. Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej opublikowała nowy katalog z ofertą ponad 100 atrakcji Poznania i Wielkopolski przeznaczonych dla grup biznesowych. Wizytówki atrakcji podzielono na siedem kategorii tematycznych. Swoim zasięgiem katalog obejmuje teren województwa wielkopolskiego ze szczególnym uwzględnieniem aglomeracji poznańskiej. Wizytówki poszczególnych obiektów prezentują w pigułce ich ofertę i możliwości. Najważniejszym elementem opisów jest lista atrakcyjnych propozycji spędzania wolnego czasu, jakie oferują poszczególne miejsca. Całość uzupełniają informacje praktyczne (długość sezonu, wielkość obsługiwanej grupy, lokalizacja), ułatwiające wybór obiektu najlepiej dopasowanego do potrzeb danej grupy. Na liście znalazły się obiekty z Gminy Mosina: Mosińska Kolej Drezynowa, Aktywnie Nad Wodą Kajaki Dudek, Kajaki 2 oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mosinie.

Polski Bon Turystyczny

Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna na stronie www.bon.poznan.travel przygotowała, a następnie promowała zestawienie obiektów, honorujących płatność Polskim Bonem Turystycznym, w tym obiektów z terenu Gminy Mosina: Hotelu Szablewski w Dymaczewie Nowym i Dworku Biesiadnego w Radzewicach.

Wsparcie w trakcie pandemii

W ramach działań wspierających w trakcie pandemii Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna znalazły się: gromadzenie i udostępnianie bieżących informacji na temat sytuacji w branży, organizacja cyklicznych spotkań i szkoleń online, popularyzacja obiektów prowadzących działalność gastronomiczną na wynos lub z dowozem (m.in. lista z terenu Gminy Mosina), popularyzacja sposobów na promocję branży (m.in. vouchery, Polski Bon Turystyczny), stałe przypominanie o atrakcjach okolic Poznania w mediach społecznościowych, prezentacja wartościowych materiałów online dotyczących oferty turystycznej aglomeracji poznańskiej (w tym Gminy Mosina), przygotowanie i udostępnienie listy pomysłów na atrakcyjne treści w mediach społecznościowych (m.in. quizy, puzzle itp.)

Mosińska Karta Mieszkańca

Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna jest partnerem Mosińskiej Karty Mieszkańca oferując 10% zniżki na wszystkie produkty promocyjne, w tym kartki pocztowe, maskotki, koszulki, skarpetki, maseczki, magnesy i kubki, z wyjątkiem publikacji.

Wypracowanie zasad współpracy Muzeum Pałacu w Rogalinie z przewodnikami turystycznymi - koordynacja (kontynuacja działań)

W 2018 r. wypracowano założenia pilotażowego programu współpracy pomiędzy Muzeum Pałac w Rogalinie, a przewodnikami turystycznymi. Została zorganizowana pierwsza edycja kursu dla przewodników, podczas którego specjaliści z Muzeum Pałac w Rogalinie przedstawili kompleksową wiedzę na temat założenia pałacowo-parkowego w Rogalinie. Kurs został zakończony egzaminem, w wyniku którego ponad 30 przewodników turystycznych uzyskało certyfikaty, wydawane przez PLOT, uprawniające do oprowadzania grup po wybranych elementach ekspozycji Muzeum Pałacu w Rogalinie (Galerii obrazów, Powozowni, Gabinecie londyńskim i Galerii antenatów). Certyfikaty zostały wydane na okres 1 roku. Koordynatorem całości przedsięwzięcia była Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna. W kolejnych latach projekt kontynuowano.

Działalność punktów informacji turystycznej prowadzonych przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną

W ramach punktów informacji turystycznej w Poznaniu na Starym Rynku oraz na lotnisku Ławica popularyzowano informacje na temat walorów turystycznych Gminy Mosina, m.in. odpowiadając na pytania gości, rekomendując wybrane miejsca oraz dystrybuując publikacje własne (m.in. publikację Atrakcje Turystyczne. Okolice Poznania) oraz pozyskane z zewnątrz (np. z Gminy Mosina, Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej). Prowadzona była również sprzedaż publikacji dotyczących Gminy Mosina: mapy Wielkopolskiego Parku Narodowego, mapy Pierścienia Rowerowego Dookoła Poznania, mapy Mosiny, przewodnika rowerowego po Wielkopolsce, pocztówek z Rogalina oraz Gry memo Poznań i okolice z turystyczną mapą rysunkową. Dla punktu IT na Starym Rynku w Poznaniu zakupiono ekran, który służył do wyświetlania plakatów wydarzeń - m.in. z terenu Gminy Mosina.

Portal www.poznan.travel i profile facebook Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej

W 2021 r. na profilach www.facebook.com/poznan.travel oraz www.facebook.com/PoznanskaLokalnaOrganizacjaTurystyczna regularnie pojawiały się wpisy dotyczące oferty turystycznej okolic Poznania, wśród których znalazły się informacje na temat Gminy Mosina, dotyczące m.in. Mosińskiej Kolei Drezynowej, aplikacji turystycznej Gminy Mosina, Wielkopolskiego Parku Narodowego, Muzeum Pałacu w Rogalinie. Z okazji pierwszego dnia wiosny - Międzynarodowego Dnia Lasów na profilu Facebook przeprowadzono akcję promocyjną #DoLasuPodPoznaniem, w ramach której m.in. zachęcano do odwiedzania Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Portal www.poznan.travel prezentuje informacje na temat oferty turystycznej aglomeracji poznańskiej, w tym atrakcji turystycznych i wydarzeń z terenu Gminy Mosina. Na portalu publikowano również nietypowe materiały zawierające propozycje z terenu Gminy Mosina, m.in. artykuł Podaruj emocje (lista niematerialnych pomysłów na turystyczny prezent) oraz listę turystycznych aukcji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Szlak Smaki Powiatu Poznańskiego

W 2021 r. Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna wspierała prace nad tworzeniem Szlaku Smaki Powiatu Poznańskiego m.in. gromadząc i przekazując informacje na temat obiektów i wydarzeń, które mogłyby stać się elementami szlaku, a także konsultując treść i formę powstającej strony internetowej szlaku. Stowarzyszenie było również partnerem organizowanych cyklicznie konkursów z cyklu „Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego”.

Wykład online „Poznańskie historie miłosne”

W lutym 2021 r. przygotowano i przeprowadzono wykład online "Poznańskie historie miłosne" w ramach Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa. Wykład zawierał wątki dotyczące m.in. prezentu ślubnego - zamku na Wyspie Zamkowej w Wielkopolskim Parku Narodowym czy tragicznej historii miłosnej szwedzkiego oficera i polskiej szlachcianki z Pożegowa.

Materiały w mediach

W 2021 r. pracownicy udzielili licznych wypowiedzi medialnych, między innymi dla Meloradia na temat wodnych i zielonych atrakcji Poznania i okolic, dla Radia Poznań na temat wodnych atrakcji okolic Poznania oraz dla Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej (podkast) na temat branży turystycznej, ze szczególnym uwzględnieniem gmin Mosina, Luboń i Puszczykowo.

Materiał w Bedekr - czeskim programie turystycznym

11 listopada 2021 r. w czeskiej telewizji miała miejsce premiera nowego odcinka popularnego programu turystycznego Bedekr nagranego na terenie aglomeracji poznańskiej, w którym znalazł się między innymi fragment na temat Mosińskiej Kolei Drezynowej.

Współpraca z blogerami

W 2021 r. Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna koordynowała wizytę popularnych blogerów turystycznych z serwisu www.gdziewyjechac.pl - Wędrowne Motyle. Anna i Marcin Nowakowie odwiedzili Poznań, Kórnik, Łęgi Rogalińskie, Park Pałacowy w Rogalinie oraz Wielkopolski Park Narodowy.

Konsultacje Planu Zrównoważonej Mobilności Metropolii Poznań

Na zaproszenie Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna uczestniczyła w konsultacji Planu Zrównoważonej Mobilności Metropolii Poznań. W trakcie warsztatów zwrócono m.in. uwagę na problemy z dostępnością komunikacyjną Pałacu w Rogalinie dla turystów niezmotoryzowanych.

Rozpowszechnianie informacji branżowych

Regularnie przesyłano do pracowników Gminy Mosina i/lub Rekomendowanych Atrakcji Turystycznych Powiatu Poznańskiego informacje na temat konkursów, akcji promocyjnych, grantów i szkoleń. Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna uczestniczyła w tworzeniu założeń Otwartego Konkursu Ofert Powiatu Poznańskiego z zakresu kultury fizycznej i turystyki. Jednocześnie na prośbę Gminy Mosina rozpowszechniano informacje o szkoleniu "Podstawy marketingu na Facebooku w praktyce", organizowanym przez gminę.

Sieć punktów Informacji Turystycznej

Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna systematyczne przekazywała informacje na temat oferty turystycznej aglomeracji poznańskiej (w tym nowości z terenu Gminy Mosina) do punktów informacji turystycznej z Poznania i terenu Metropolii Poznań.

Geopark Morasko/Poznański Przełom Warty

Przedstawiciel Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej wziął udział w konferencji „Na drodze do pierwszego geoparku w Wielkopolsce”, zorganizowanej przez Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod patronatem Starosty Poznańskiego Jana Grabkowskiego. Planowany geopark ma obejmować również leżące w Gminie Mosina tereny Wielkopolskiego Parku Narodowego i doliny Warty.

Współpraca z Dzień Dobry TVN

Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna nawiązała współpracę z redakcją prognozy pogody w ramach Dzień Dobry TVN, przekazując listę atrakcyjnych miejsc z Poznania i okolic - potencjalnych miejsc nadawania prognozy pogody. Dotychczas relacje były nadawane m.in. z Muzeum Pałacu w Rogalinie oraz Wieży Widokowej w Mosinie.

Polska Marka Turystyczna

W październiku 2021 r. Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna przygotowała i złożyła wniosek w konkursie o tytuł Polskiej Marki Turystycznej. 7 marca 2022 r. Marka Poznań, obejmująca Poznań i aglomerację poznańską, w tym teren Gminy Mosina, otrzymała tytuł Polskiej Marki Turystycznej przyznany przez Polską Organizację Turystyczną.

Zdjęcie przedstawia Roberta Makłowicza nagrywającego program.


Program Roberta Makłowicza

W 2021 r. we współpracy z Poznańską Lokalną Organizacją Turystyczną powstał kolejny odcinek kulinarnego programu Roberta Makłowicza. Program był nagrywany m.in. w Rogalinie.

Akcja Na tropie skarbów

W 2019 r. Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna wspólnie z Powiatem Poznańskim i innymi partnerami zainaugurowała akcję promocyjną questów pt. Na tropie skarbów (www.powiat.poznan.pl/natropieskarbow).

W ramach akcji przygotowano ulotkę promocyjną (Kartę Przygody). Uczestnicy akcji powinni przejść trasy 6 wybranych questów z terenu powiatu poznańskiego, by otrzymać zestaw upominków. W ramach akcji promowany jest quest Mosina w XIX wieku, a Kartę Przygody i upominki można było odebrać w Gminnym Centrum Informacji w Mosinie. W kolejnych latach akcję kontynuowano na dotychczasowych warunkach.




Akcja "Na tropie skarbów".
Publikacja "Nie Mapa Lasy okolic Poznania".

Nie Mapa Lasy okolic Poznania

Dzięki współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Poznaniu, Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna uczestniczyła w dystrybucji bezpłatnych egzemplarzy publikacji Nie Mapa Lasy okolic Poznania, prezentującej najciekawsze leśne atrakcje w sąsiedztwie Poznania, m.in. Wielkopolski Park Narodowy, Wieżę Widokową w Mosinie i Mosińską Kolej Drezynową. Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna uczestniczyła również w promocji tej mapy, m.in. poprzez wypowiedź dla TVP Poznań.

Seria Niedzielnych Przewodników

W 2020 r. powstał pierwszy przewodnik z serii - „Przewodnik Niedzielnego Rowerzysty. Trasy rowerowe powiatu poznańskiego” Powiatu Poznańskiego, przygotowany we współpracy z Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną, która uczestniczyła w tworzeniu publikacji na etapie tworzenia założeń, przygotowywania treści, konsultacji projektu i promocji. Później we współpracy Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej z Powiatem Poznańskim powstały kolejne publikacje: „Przewodnik Niedzielnego Tropiciela. Ścieżki poznawcze powiatu poznańskiego”, „Przewodnik Niedzielnego Pogromcy Duchów i nie tylko. Szlakiem legend powiatu poznańskiego”, „Przewodnik Na Każdy Dzień Tygodnia. Aktywność i wypoczynek w powiecie poznańskim” oraz „Przewodnik Niedzielnego Biegacza. Trasy biegowe, piesze i Nordic Walking w powiecie poznańskim”.

Wszystkie spośród Niedzielnych Przewodników zawierają atrakcje lub trasy z terenu Gminy Mosina. Przewodniki były szeroko promowane w mediach. Dystrybucja przewodników odbywa się m.in. poprzez punkty Informacji Turystycznej Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, przewodniki zostały też przekazane do Gminnego Centrum Informacji w Mosinie.




Zdjęcie przedstawia serię Niedzielnych Przewodników Powiatu Poznańskiego.
Mosińska Kolej Drezynowa.

Webinar "Atrakcje turystyczne okolic Poznania"

W kwietniu 2021 r. Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna przeprowadziła webinar "Atrakcje turystyczne okolic Poznania" skierowany do branży turystycznej, kompleksowo prezentujący ofertę turystyczną aglomeracji poznańskiej. W trakcie webinaru przedstawiono wszystkie istotne atrakcje turystyczne Gminy Mosina.

Opracowanie: Piotr Basiński, Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna

Zdjęcie przedstawia broszury o Poznaniu i okolicach.
Zdjęcie przedstawia kobietę obsługującą stoisko z broszurami o Poznaniu.
Zdjęcie przedstawia ekran projektora z wyświetlonym slajdem "Poznań w Chinach".
Zdjęcie przedstawia broszurkę "Atrakcje turystyczne - okolice Poznania".




Zdjęcie przedstawia auto wypełnione karma dla zwierząt.

Związek Międzygminny ”Schronisko dla Zwierząt”

Związek tworzony jest przy udziale gmin: Czerwonak, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Mosina, Nekla, Pobiedziska, Puszczykowo, Suchy Las i Swarzędz.

Związek powstał celem wspólnego wykonywania zadania publicznego w zakresie tworzenia warunków niezbędnych do utrzymania porządku i czystości na terenie gmin wchodzących w skład związku oraz zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom poprzez budowę i eksploatację międzygminnego schroniska dla bezdomnych zwierząt w Skałowie, w gminie Kostrzyn.

Składka członkowska za 2021 r.: 212.296,50 zł

Ilość przyjętych przez schronisko zwierząt
z terenu Gminy Mosina


Stowarzyszenie Samorządów Polskich Współdziałających z Parkami Narodowymi

Aktualnie członkami Stowarzyszenia jest 26 gmin. Są to samorządy lokalne o znaczących związkach terytorialnych, które uznały, iż podstawą skutecznej ochrony środowiska naturalnego w Polsce jest szeroko pojęta edukacja oraz dobre, spójne prawo gwarantujące i umożliwiające partnerską współpracę oraz zrównoważony rozwój. Członkiem Zarządu Stowarzyszenia jest Przemysław Mieloch - Burmistrz Gminy Mosina.


Stowarzyszenie miało i ma na celu skupienie przede wszystkim lokalnych samorządów, które terytorialnie związane są z obszarami 23 parków narodowych oraz gmin, na obszarze których występują tereny objęte innymi formami ochrony przyrody.


Celem statutowym stowarzyszenia jest wsparcie działań samorządów posiadających na swoim terenie obszary prawnie chronione dążących do ich rozwoju, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, a w szczególności:

  • reprezentowanie interesów członków stowarzyszenia wobec władz państwowych, administracji państwowej i samorządowej, instytucji międzynarodowych, innych instytucji i podmiotów oraz osób fizycznych;

  • współudział w tworzeniu prawa z zakresu wyznaczonego przez cele stowarzyszenia;

  • współpraca w zakresie promocji członków stowarzyszenia;

  • dążenie do uzyskania dodatkowej subwencji środowiskowej z racji utraconych dochodów z obszarów prawnie chronionych;

  • pozyskiwanie środków na przedsięwzięcia związane z ochroną przyrody na terenie członków stowarzyszenia;

  • prowadzenie działalności informacyjnej w zakresie objętym statutem;

  • realizowanie innych zadań, wniosków i postulatów członków stowarzyszenia.


Głównym celem działalności stowarzyszenia jest likwidacja źródeł konfliktów na styku: tereny prawnie chronione, a społeczności lokalne, poprzez kształtowanie prawa i świadomości społecznej. Członkowie stowarzyszenia przyjęli za pewnik, że ochrona przyrody jest bezwzględnie konieczna, ale nie może ona odbywać się kosztem i z naruszeniem praw społeczności lokalnej, samorządów oraz podmiotów działających na danym terenie. Należy znaleźć tzw. „złoty środek”, który zapewni harmonijny rozwój i współistnienie, bez naruszania prawa, praw nabytych, a także tradycji usankcjonowanych historycznie.


Zdjęcie przedstawia logo Zakładu Doskonalenia Zawodowego
Szkolenie prowadzone przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Poznaniu.

WSPÓŁPRACA Z ZAKŁADEM DOSKONALENIA ZAWODOWEGO Z POZNANIA

Mając na uwadze potrzeby edukacji i reedukacji zawodowej pracowników przedsiębiorstw oraz potrzeby rynku pracy, wykorzystując dotychczasowe wieloletnie bogate doświadczenie edukacyjne Zakładu Doskonalenia Zawodowego z Poznania Gmina Mosina utrzymuje zawarte porozumienie o współpracy.

W ramach prowadzonej od kilku lat współpracy realizowane są potrzeby szkoleniowe mieszkańców, lokalnych przedsiębiorców i instytucji działających na terenie naszej gminy. Dzięki współpracy mieszkańcy zdobywają lub poszerzają swoje kompetencje zawodowe na kursach m.in. komputerowych i językowych oraz w wielu przypadkach, w zależności od charakteru projektu dofinansowanego ze źródeł zewnętrznych mają możliwość odbycia stażu zawodowego, jak również podjęcia po nim pracy, co znacząco ułatwia uczestnikom wejście lub powrót na rynek pracy.


W 2021 r. odbyły się dwa kursy języka angielskiego online (po 12 osób na jeden kurs ) oraz jeden kurs komputerowy (12 osób).



Zdjęcie przedstawia logo Porozumienia ZGO Jarocin

ZGO Jarocin

9 grudnia 2020 r., w siedzibie ZGO Sp. z o.o. w Jarocinie, Burmistrz Gminy Mosina Przemysław Mieloch i Burmistrz Gminy Jarocin Adam Pawlicki podpisali Porozumienie Międzygminne w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych, na mocy którego z dniem 1 stycznia 2021 r. Gmina Mosina stała się jego kolejnym członkiem porozumienia, które zrzesza już 22 samorządy.