OCHRONA ZDROWIA


zdrowie


Ochrona zdrowia to sektor, który często nie charakteryzuje się wysokimi wydatkami, ale pomimo tego, zakres realizowanych zadań pozostaje zróżnicowany. Podstawowe obowiązki gminy w tym zakresie zostały zawarte w ustawie o samorządzie gminnym, która wskazuje, iż zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy, wśród których uwzględnia się m.in. sprawy ochrony zdrowia. Jednakże szczegółowe kompetencje określają także inne akty prawne, zwłaszcza ustawy, które dotyczą przedsięwzięć związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz przeciwdziałaniem narkomanii.

Corocznym przedsięwzięciem realizowanym przez gminę były zadania określone w ramach programów rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii. W założeniu uwzględniały one tworzenie warunków przeciwdziałających problemom związanym z uzależnieniami i przemocą w rodzinie, a także działania na rzecz ograniczenia dostępności do alkoholu oraz profilaktykę uzależnień zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.

Zdjęcie przedstawia ciśnieniomierz.

Łączne wydatki w ochronie zdrowia w 2021 r. wyniosły blisko 660 tys., w tym najwyższą kwotę wydatkowano w zakresie przedsięwzięć dotyczących profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. W głównej mierze skupiały się one na zwiększeniu dostępności do instytucji wspomagających proces leczenia oraz rehabilitacji osób nadużywających substancji psychoaktywnych i ich rodzin, a także na poprawie skoordynowanych działań profilaktycznych, informacyjnych, edukacyjnych i szkoleniowych. Dokładniejszy opis działań podjętych w ramach profilaktyki uzależnień, został przedstawiony w części raportu, która jest poświęcona polityce społecznej.

Ponadto, w 2021 roku gmina udzieliła pomocy finansowej Powiatowi Poznańskiemu w formie dotacji celowej na dofinansowanie zakupu sprzętu medycznego dla Szpitala w Puszczykowie w wysokości 30 tys. zł.

promocja programów ochrony zdrowia

W 2021 r. Gmina Mosina wspierała działania informacyjne związane z promocją i ochroną zdrowia. Wśród ważniejszych działań należy wymienić wsparcie dla:

  • Programu profilaktycznego dla dzieci i młodzieży z powiatu poznańskiego pod nazwą "Niepokonani" - mającego na celu wzmacnianie dobrych nawyków zdrowotnych;

  • Kampanii "Profilaktyka 40 Plus" - uprawniającej każdego Polaka, który ukończył 40 lat, do otrzymania jednorazowego dostępu do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych obejmującego od 6 do 12 rodzajów badań;

  • Programu profilaktyki nowotworów głowy i szyi "Daj sobie szansę" - pozwalającego osobom wieku 40-65 lat na bezpłatne, specjalistyczne badania laryngologiczne.

Informacje o wskazanych powyżej, a także innych programach związanych z ochroną zdrowia, na bieżąco były publikowane na stronie internetowej Gminy Mosina.

Program dla dzieci i młodzieży "Niepokonani".

Przebieg AKCJI SZCZEPIEŃ

Rok 2021 był kolejnym, w którym mieszkańcy Mosiny zmagali się z epidemią choroby COVID-19. Z tego względu, podjęto realizację działań zmierzających do zapewnienia mieszkańcom dostępności do usług w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia. W związku z realizacją Narodowego Programu Szczepień Ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 w 2021 r. na terenie Gminy Mosina dostępne były punkty, w których wykonywano szczepienia przeciwko COVID-19.

Działania burmistrza, radnych oraz pracowników gminnych instytucji skupiały się na stworzeniu możliwości do zaszczepienia przeciw COVID-19 oraz zaangażowania w akcję promocyjną szczepień przeciw COVID-19. W ramach podjętych wysiłków przygotowano, uruchomiono i zapewniono funkcjonowanie Punktu Szczepień Powszechnych. Ponadto, gmina pomagała w realizacji zadań związanych z transportem osób mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Efektem podjętych działań było zaszczepienie ponad 20 tys. mieszkańców Gminy Mosina.

Program #szczepimysię.