przedsiębiorczość
LOKALNA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ
Wpływy z PIT i CIT na mieszkańca w 2021 r.
1 636 zł
15,15%
do roku 2020
16,2
Liczba przedsiębiorstw (podmioty w REGON) na 100 mieszkańców
321
Liczba wniosków o wpis do rejestru REGON
171
Liczba wniosków o wypis z rejestru REGON
Podatki dla przedsiębiorców obowiązujące w 2021 r.
Utrzymanie znacząco niższych niż maksymalne stawek podatku od środków transportowych oraz podatku od nieruchomości na terenie Gminy Mosina stanowi wyraz dążenia władz do zwiększania potencjału gospodarczego gminy.
W przypadku podatków od środków transportowych są one ponad dwukrotnie wyższe od najwyższego dopuszczalnego poziomu. Korzystne uwarunkowania rozwoju przedsiębiorczości mają swoje potwierdzenie chociażby w danych o liczbie podmiotów wpisanych w 2021 r. do rejestru REGON. Przyrost nowych podmiotów był o ponad połowę wyższy niż w roku 2020. Wysokość obowiązujących stawek zapewnia stabilność finansową gminy, a przy tym gwarantuje możliwość dalszego rozwoju.
Pochodną zwiększającej się bazy przedsiębiorców na terenie Gminy Mosina są również uzyskiwane wpływy z podatku PIT i CIT. W 2021 r. wartość wpływów z tych podatków w przeliczeniu na 1 mieszkańca wyniosła 1.635,86.zł, podczas gdy w 2020 r. było to 1.420,59 zł.
W 2021 r. działalność gospodarczą prowadziło 4.314 osób.
Rynek pracy
bezrobocie
Rok 2021 był kolejnym rokiem na rynku pracy, który od 2020 r. zmienił się przez pandemię COVID-19. Stopa bezrobocia na dzień 31 grudnia 2021 r. na terenie województwa wielkopolskiego wyniosła 3,1% i była niższa o 0,6 p.p. od jej poziomu na koniec roku poprzedniego.
Na terenie Gminy Mosina na ostatni dzień 2021 r. zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu było 316 osób ogółem. Wśród osób bezrobotnych były:
177 kobiety;
61 osoby do 30 roku życia;
71 osoby powyżej 50 roku życia;
152 osób długotrwale bezrobotnych;
9 osób z niepełnosprawnościami;
44 pobierających zasiłki.
Status osoby poszukającej pracy posiadało 7 osób, w tym 2 osoby z niepełnosprawnościami. Do Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu zgłoszono 257 ofert pracy. Zanotowano 19 przypadków podjęcia pracy, a 3 osoby w ramach finansowania z Funduszu Pracy podjęły działalność gospodarczą (dane pochodzą ze strony www.pup.poznan.pl).
Mimo trudnej sytuacji wynikającej z pandemii koronawirusa, Gminne Centrum Informacji w Mosinie realizowało zdania zakresu pośrednictwa pracy oraz aktywizacji zawodowej mieszkańców, poprzez organizację bezpłatnych szkoleń, których formuła była dostosowana do aktualnie obowiązujących wytycznych sanitarnych oraz obostrzeń rządowych.
W 2021 r. do za pośrednictwem strony internetowej Gminnego Centrum Informacji lub bezpośrednio w jego siedzibie zgłoszono 189 ofert pracy (w 2020 r. było ich 137), 10 osób opublikowało na stronie www.gci.mosina.pl/ zakładka szukam pracy/swoje ogłoszenia o poszukiwaniu zatrudnienia (w 2020 r. było ich 32).
Wśród zgłaszanych ofert pracy w 2021 r. poszukiwano m.in.:
pracowników produkcyjnych, murarzy i pomocników murarzy, nauczycieli, kierowców, magazynierów, operatorów maszyn, opiekunów dzieci i osób starszych, pracowników biurowych, administracji i księgowości, recepcjonistów, kasjerów-sprzedawców, specjalistów ds. handlu i sprzedaży.
Osoby poszukujące pracy były zainteresowane podjęciem zatrudnienia m.in.:
w charakterze osoby sprzątającej, opiekunki do dziecka/osoby starszej, pracownika budowlanego, pracownika biurowego czy portiera/pracownika gospodarczego.
szkolenia z zakresu aktywizacji zawodowej
W ramach prowadzonej od kilku lat współpracy z Zakładem Doskonalenia Zawodowego z Poznania odpowiedziano na potrzeby szkoleniowe mieszkańców, lokalnych przedsiębiorców i instytucji działających na terenie gminy.
Dzięki współpracy mieszkańcy zdobywali lub poszerzali swoje kompetencje zawodowe na kursach m.in. komputerowych i językowych oraz w wielu przypadkach, w zależności od charakteru projektu dofinansowanego ze źródeł zewnętrznych, często mają możliwość odbycia stażu zawodowego, jak również podjęcia po nim pracy, co znacząco ułatwia uczestnikom wejście lub powrót na rynek pracy.
W 2021 r. odbyły się dwa bezpłatne kursy online:
język angielski (po 12 osób na jeden kurs)
i kurs komputerowy (12 osób).
Targi Edukacji i Pracy w Mosinie
We współpracy z Zespołem Szkół w Krośnie 9 marca 2021 r. zorganizowano XV edycję Targów Edukacji i Pracy w Mosinie, w formule wirtualnej, za pośrednictwem platformy MS Teams, w której uczestniczyło 15 wystawców reprezentujących sektor edukacji i rynku pracy oraz uczniowie ósmych klas szkół podstawowych z terenu Gminy Mosina.
Wystawcy prezentowali się indywidualnie w swoich zespołach, a młodzież miała możliwość „przechodzenia” między zespołami i zapoznawania się z ofertą edukacyjną w podobnym zakresie, jakby odbywało się to w tradycyjnej formule.
Druga część wydarzenia obejmowała Targi po Targach, czyli dla tych, którzy chcieliby raz jeszcze na spokojnie przejrzeć ofertę wszystkich wystawców albo nie mogli bezpośrednio w nich uczestniczyć. Przygotowano zestawienia najważniejszych informacji, które pojawiły się 9 marca 2021r. na Targach. Dla przypomnienia dla uczniów opublikowano praktyczne informacje o praktykach zawodowych oraz prezentacje/filmy poszczególnych szkół ponadpodstawowych, a osoby bezrobotne lub szukające pracy mogły znaleźć informacje o tym jak i gdzie szukać pracy, jak zdobyć dofinansowanie na założenie własnej działalności czy podnieść swoje kwalifikacje za darmo.
Inwestowanie w Gminie Mosina
Tereny inwestycyjne
Atutami Gminy Mosina są niskie podatki, przyjazny klimat dla inwestorów, doskonała lokalizacja w pobliżu Wielkopolskiego Parku Narodowego, rozwinięta infrastruktura techniczna oraz dobrze zorganizowane połączenia komunikacyjne z Poznaniem.
W ofercie Gminy Mosina znajdują się zarówno tereny pod budownictwo indywidualne, jak i zabudowę wielorodzinną. Działają tutaj firmy z kapitałem krajowym i zagranicznym, tworzące miejsca pracy i wspierające rozwój gospodarczy.
Tereny inwestycyjne - ulice Strzałowa, Bukowa, Jaworowa, Skryta
Inwestorzy w gminie
GBS Bank
Stora Enso, Rohr
Impact
Wspieranie lokalnego biznesu
„Kupuj elegancko” na Targowisku w Mosinie
Na ścianie przylegającej do płyty targowiska powstał mural, zachęcający do robienia zakupów od naszych dostawców i promujący lokalną przedsiębiorczość. Wykorzystana w projekcie grafika, opracowana przez Iwonę Kalitan-Młodkowską, autorkę okładki Segregatora Pediatrycznego, który dostępny jest w ramach Pakietu Noworodkowego Programu Mosińska Karta Mieszkańca, nawiązuje do mosińskiej tradycji handlu oraz dostępności wielu produktów, które można nabyć na mosińskim targowisku.
Kampania „Kupuj elegancko” ma na celu zachęcenie do robienia zakupów na jednym z największych targów w okolicy, czyli w Mosinie, gdzie można kupić eleGANCko wszystko, co potrzebne - od owoców i warzyw (np. dżuzgawki, pyry, angryst) przez artykuły przemysłowe, gospodarstwa domowego po rękodzieło (np. laczki, klunkry, kwyrlejkę). Grafika, która ilustruje akcję i materiały promocyjne nawiązuje do gwary wielkopolskiej, którą bardzo często podczas robienia zakupów we wtorki, piątki czy soboty - czyli nasze dni targowe można usłyszeć.