CZYTELNICTWO GMINNE
Mosińska Biblioteka Publiczna
103 399
Łączny księgozbiór biblioteki
w 2021 r.
30 815
Liczba zarejestrowanych odwiedzin czytelników
w 2021 r.
63 032
Liczba wypożyczeń
w 2021 r.
3 331
Liczba pozyskanych materiałów bibliotecznych w 2021 r.
Mosińska Biblioteka Publiczna
Filia
w Krosinku
Filia
w Pecnej
Filia
w Rogalinku
Filia
w Daszewicach
Filia
w Czapurach
Dotacja podmiotowa dla Bibliotek Publicznych w 2021 r.
1 120 000 zł
+2,66%
do roku 2020
wydarzenia biblioteczne
W 2021 r. MBP w Mosinie zaproponowała ponad 60 wydarzeń, w których razem uczestniczyło 550 osób. Ze względów sanitarnych niektóre z nich odbywały się online, inne przeprowadzane były w trybie hybrydowym lub stacjonarnym w zależności od zmieniających się warunków.
Zajęcia cykliczne
Moliki książkowe, czyli poranne spotkania literacko-plastyczne dla dzieci nie objętych systemem edukacji (do 3 r.ż).
Czytanie i zabawy przy latarce dla małych dzieci. Nowością było zaproponowanie tej formy zabawy i oswojenia z książką dzieciom głuchym - biblioteka nawiązała współpracę z poznańską Fundacją Pomóż Zrozumieć.
Dyskusyjny Klub Książki, obchodzący w 2021 r. dziesięciolecie swojej działalności.
Użytkownicy biblioteki mogli uczestniczyć w projektach całorocznych, takich jak akcja "Mała książka - wielki człowiek", skierowaną do dzieci w wieku przedszkolnym, realizowaną w ramach ogólnopolskiej kampanii. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które przyszło do biblioteki, otrzymało w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start oraz karty kolekcjonerskie, które zachęcały do regularnych odwiedzin biblioteki.
Biblioteka proponowała autorskie długoterminowe projekty, skierowane do najmłodszych, np. Pociąg do biblioteki. Podczas wizyty w bibliotece dziecko, które zgłaszało chęć udziału w akcji, otrzymywało bilet, na którym oznaczono 10 kategorii książek. Wypożyczenie i zwrot książki z danej kategorii spowoduje skasowanie przez bibliotekarza odpowiedniej ikonki. Po skasowaniu całego biletu uczestnik otrzymał dyplom oraz nagrodę.
Cykl imprez z nurtu ekologii
Projekt Zrób sobie łąkę, kwietniowa akcja, polegająca na dzieleniu się nasionami kwiatów w bibliotece i wysiewaniu ich w przydomowych ogródkach,
Eko-piknik, czyli majowe wyjście do mieszkańców, poprzez dzielenie się ekologicznymi pomysłami przy stoisku bibliotecznym z książkami-darami, eko-proszkiem do prania oraz zagadkami literackimi,
Mali ogrodnicy,
Cykl spotkań dla dzieci z hortiterapeutką - czyli zabawy terapeutyczne związane z ziemią, roślinami.
największe wydarzenia biblioteczne
Biblioteka zorganizowała imprezę Narodowe Czytanie dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców gminy oraz Noc Bibliotek dla dzieci.
Filia w Krosinku we współpracy ze Szkołą Podstawową Pod Lipami po raz kolejny we wrześniu zorganizowała Festiwal Kryminału Dziecięcego, imprezę literacką skierowaną do wszystkich szkół Gminy Mosina.
Filia w Rogalinku w ramach Tygodnia Bibliotek (maj) zorganizowała grę terenową "Zagadki Rogalinka - czytelnicy na tropie". Celem gry było przybliżenie walorów lokalnej miejscowości oraz uświadomienie czytelnikom edukacyjnej roli biblioteki i wagi czytania w rozwoju osobistym. W grze/spacerze edukacyjnym wzięło udział ponad 70-ro dzieci w wieku szkolnym.
formy promujące czytelnictwo i bibliotekę ONLINE:
Sytuacja pandemiczna wymusiła nowe formy kontaktu i współpracy z czytelnikami, czyli wydarzenia online, skierowane do młodzieży, jak i dorosłych. Biblioteka za pomocą Internetu docierała do czytelników, proponując im aktywne uczestnictwo w życiu kulturalnym, wykorzystując kody QR, hasztagi, profil na Facebook i Instagram, np.:
Songwriter poszukiwany - konkurs na tekst piosenki. Realizacja i publikacja na profilach biblioteki i MOK-u,
Nasi czytelnicy polecają nowe tytuły książkowe do nabycia przez Bibliotekę,
Mosińscy Booktoberzy, czyli konkurs na recenzję filmową,
Zabawa z literaturą i klockami, zakończona wystawą prac stworzonych przez czytelników.
Warsztaty dla kobiet wracających na rynek pracy „Inglisz? Women, no stress!”
Spotkania autorskie z pisarzami lub blogerami: Sergiuszem Myszograjem, poznańskim poetą, z pisarzem dla dzieci Wiesławem Drabikiem, Zofią Staniszewską, pisarką dla dzieci, Wojciechem Czeskim, regionalistą oraz Agą i Barkiem Wrzoskiem - podróżnikami.
Współpraca
W 2021 r. biblioteka nawiązała współpracę:
z poznańską Fundacją Pomóż Zrozumieć, która zajmuje się rehabilitacją i wspieraniem edukacji osób z niepełnosprawnością intelektualną, słuchową i zaburzeniami mowy o typie afazji.
ściśle współpracowała z MOK przy organizacji wielu wydarzeń, spotkań z pisarzami czy wystawy plenerowej „Szeroko na Wąskiej” - stoisko Mobilnej Biblioteki pod hasłem „Czytanie uskrzydla” - możliwość zapisu do biblioteki oraz wypożyczenia wybranych książek.
ze szkołami w gminie przy okazji spotkań z pisarzami.
Wszystkie filie ściśle współpracują ze szkołami podstawowymi, organizując lekcje biblioteczne.